شاخه خبر : تازه ها

استاندارد سازی در مسیر پالایش

در گفتگو با دکتر علی میرزاجانی مطرح گردید
مهمترین مسئله این روزهای اپتومتری که می تواند نقطه عطفی بر وضعیت اپتومتری در کشور بوده و مسیری صحیح و قابل اطمینان را به روی رشته بگشاید استانداردسازی خدمات اپتومتری است که...
1396/01/02
مهمترین مسئله این روزهای اپتومتری که می تواند نقطه عطفی بر وضعیت اپتومتری در کشور بوده و مسیری صحیح و قابل اطمینان را به روی رشته بگشاید استانداردسازی خدمات اپتومتری است که در حال حاضر مراحلی از آن انجام شده و مابقی نیز در دست اقدام می باشد. در این روند اما مشکلاتی نیز وجود دارد که آگاهی عموم همکاران از آنها می تواند به حفظ انسجام حرفه ای و سرعت بخشی به پروسه کمک نماید.
در همین خصوص و در تماس با رئیس محترم انجمن علمی اپتومتری ایران، ایشان توفیقات حاصله و موانع پیش رو در این زمینه را برشمرده و با اشاره به مصوباتی که در سالهای گذشته در اثر اهمال و غفلت به اپتومتری آسیب رسانده و در حال حاضر نیز با آنها دست و پنجه نرم می کنیم، به ادامه مسیر تا احقاق حقوق قانونی اپتومتری تاکید کردند. به گفته دکتر میرزاجانی در تدوین استاندارد های اپتومتری کمبود نیروی انسانی کاربلد اولین مشکل در جمع آوری مطالب مربوط به استاندارد سازی خدمات اپتومتری بوده وهست و در حال حاضر نیز تعداد افراد فعال در این زمینه به تعداد انگشتان یک دست هم نمی رسد که جا دارد ضمن تشکر از این عزیزان، دیگر همکاران علاقه مند به هر نحو که می توانند به پیشبرد این روند کمک کنند. مسئله بعدی حل برخی موارد با دیگر گروههای درگیر در زمینه سلامت چشمی از جمله همکاران محترم چشم پزشکان است که باید با نظارت وزارت بهداشت و از طریق گفتگو در چارچوب قانون مطرح و حل و فصل شود. استانداردسازی به منزله شناسنامه رشته می باشد که تنها بوسیله آن می توانیم جایگاه اپتومتری را در نظام سلامت تعریف و خدمات مصوب خود را به جامعه ارائه کنیم. تاکنون 10 خدمت اپتومتری با طی مراحل قانونی به تصویب نهایی رسیده و مابقی کار نیز در حال انجام است.این ده خدمت استاندارد شده اپتومتری به کل دانشگاه های علوم پزشکی کشور ابلاغ و آماده بهره برداری است هرچند همکاران چشم پزشک با بهانه گیری و خواسته های غیرقانونی روند پیشرفت استاندارد سازی خدمات اپتومتری را کند نموده و مانع ارائه خدمات صحیح اپتومتری به مردم شریف ایران شده اند. با توجه به اینکه اراده دست اندر کاران فعال در اپتومتری بر ادامه طرح تا دست یابی به نتیجه مطلوب است، این مسیر با جدیت ادامه دارد. البته به کمک و همفکری کلیه همکاران نیاز است تا موانع برطرف شود. از حمایت های مسئولین مربوطه در وزارت بهداشت نیز قدردانی می کنیم و برای پیشبرد اهداف این طرح با آنهاهمکاری کامل داریم.
 

هیچ نظری وجود ندارد

نظرات شما پس از تائید مدیران سایت قابل رویت خواهد بود. در صورتی که عضو سایت نیستید و مایلید که تصویر شما در کنار نظرتان دیده شود، می توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
نام و نام خانوادگی پست الکترونیک
متن نظر
 


ارسال نظر