شاخه خبر : تازه ها

حرکت خودجوش حذف اپتومتریستها از کلینیکهای دولتی و خصوصی چشم

به دنبال برچیده شدن بساط اپتومتری از روند سلامت بینایی جامعه هستند
چندی است که شاهد حذف غیرقانونی اپتومتریستها از مراکز درمانی، بیمارستانها و کلینیکهای چشم پزشکی تهران و چند شهر دیگر هستیم...
1395/12/24
چندی است که شاهد حذف غیرقانونی اپتومتریستها از مراکز درمانی، بیمارستانها و کلینیکهای چشم پزشکی تهران و چند شهر دیگر هستیم. از یک طرف تصمیم گیران مراکز چشم پزشکی خصوصی و دولتی به منظور کاهش هزینه ها و سلطه بیش از پیش بر سلامت بینایی جامعه ، امور درمانی را به افرادی با تحصیلات غیر مرتبط و گاها با حداقل تحصیلات می سپارند و با سلامت مردم شوخی می کنند. از سوی دیگر بنا به مصلحت های مالی ، امورعینک سازی این مراکز از اپتومتریستها گرفته و به افراد بیسوادی سپرده می شود که این افراد نیز برای تسلط بیشتر تجاری ، به هر طریقی مانع حضور اپتومتریستها در این مراکز می شوند. در نتیجه سلامت مردم نادیده گرفته شده و هزینه های گزافی بدون توجیه منطقی به آنها تحمیل می شود. وضعیت موجود در کشور ما که در آن با وجود افراد آموزش دیده و آکادمیک، عده ای تاجر و بازاری بر ارائه خدمات تخصصی پزشکی به مردم مسلط شده اند، شاید در جهان بی نظیر باشد.
متاسفانه به تازگی باخبر شدیم در یکی از کلینیک های معروف چشم تهران با تصمیم مدیریت کلینیک کلیه امور پاراکلینیک و عینک سازی از همکاران اپتومتریست با سابقه سلب شده و به فردی بدون تحصیلات آکادمیک سپرده شده است.
از طرفی این حرکت بازی با سلامت بیماران است و از طرف دیگر چندین سال سابقه حرفه ای و زحمات همکاران اپتومتریست در این کلینیک نادیده گرفته شده است. حال سوال این است چه کسی جوابگوی آینده شغلی این عزیزان می باشد؟
انتظار تغییر روند و برخورد با این رویه از سوی مراجع مرتبط نیز به طرز ساده لوحانه ای خوشبینانه است. شاید تنها راه برخورد عملی، اتحاد حرفه ای و شغلی بین اپتومتریستهای سراسر کشور و وجود هماهنگی و تبادل اطلاعات مابین همه ماست. به جای وقت کشی و درگیری های درون گروهی باید به فکر تثبیت منافع جمعی خود باشیم. برخورد فوری و جدی از سوی انجمن علمی اپتومتری و دیگر تشکل های درون رشته ای انتظاری منطقی است. اگر هیچ یک از اعضای مجموعه اپتومتری با این سودجویان همکاری نکنند، بدون شک برتری با اپتومتری خواهد بود.
 

هیچ نظری وجود ندارد

نظرات شما پس از تائید مدیران سایت قابل رویت خواهد بود. در صورتی که عضو سایت نیستید و مایلید که تصویر شما در کنار نظرتان دیده شود، می توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
نام و نام خانوادگی پست الکترونیک
متن نظر
 


ارسال نظر